مرکز تخصصی مدیریت MBA ایران

علمی -خبری - تحلیلی

مهارت سخنرانی

یکی از مواردی که هر مدیر در دوران فعالیت مدیریتی خود، کم یا زیاد ناچار است انجام دهد، سخنرانی و صحبت در جمع کارکنان، مدعوین و سایر مردم به مناسبت‌های مختلف است. گاهی متن سخنرانی وی مسائل اداری و سازمانی، گاهی فنی و تخصصی و گاهی نیز مطالب عمومی است.

بعضی از مدیران در این اجتماعات، وقتی که در جلوی جمع کثیری می‌ایستند، در هنگام سخنرانی سست می‌شوند، دلهره دارند، صدایشان دو رگه می‌شود، دچار اضطراب و تپش می‌گردند و ...

این مدیران باید آگاه باشند که همانند سایر مهارت‌های مدیریت، در سخنرانی‌ها و صحبت‌کردن در اجتماعات هم تنها رعایت یک مجموعه از قواعد و آداب ارتباطی ساده کافی است. طبیعتاً هیچ فردی به طور ذاتی یک سخنران ماهر نمی باشد. حتی سخنرانان حرفه‌ای هم اذعان دارند که عصبی می‌شوند. بعضی از قواعد و آداب ارتباطات در سخنرانی و صحبت در مقابل دیگران به شرح زیر است :

 • از اضطراب اجتناب ورزیم!
  • اجازه ندهیم که حالت عصبی و اضطرابمان، مانع سخنرانی شود.
  • آگاه باشیم که بخش عمده‌ای از وظیفه و مسئولیت‌ ما، رهبری همکاران است.
  • باید یاد بگیریم که راحت و آسوده بایستیم و صحبت کنیم.
  • این کار را تمرین کنیم. اگر تمرین کنیم، کمتر احساس نگرانی خواهیم کرد.
  • برای سخنرانی برنامه داشته باشیم!

 

ادامه مطلب   
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ۱٢:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢٩

چستر بارنارد( Chester I. Barnard(1886 – 1961

 


 

 « بارنارد »یکی از اولین پژوهشگران سازمان است که موضوع را با نگرش رفتاری مورد بررسی قرار داده است . او سازمان را یک « نظام همکاری » تعریف می کند و منظورش از« همکاری» ، کار گروهی برای رسیدن به یک هدف مشترک است . اگر چه ممکن است این تعریف با تعاریف دانشمندان « کلاسیک » مدیریت تشابه داشته باشد، اما ، « بارنارد » برای عوامل « روانی » و « اجتماعی » سازمان اهمیت بیشتری قایل شده است. تفکر سیستمی اولین بار در کتاب چستر بارنارد تحت عنوان وظایف مدیران در سال 1938 مطرح شد.

     از سوی دیگر ، طبق نظریه های « کلاسیک » مدیریت ، اختیار همیشه از بالا به پایین تفویض می گردد, یعنی اختیارات از مدیران رده های بالای سازمان به مدیران رده های پایین تر داده می شود ، در حالیکه « بارنارد » عقیده دارد که اختیارات از پایین به بالا تفویض می شود و به نظر وی در صورتی شخص یک ابلاغ ( دستور ) را معتبر می داند و آن را می پذیرد و به مورد اجرا در می آورد که شرایط چهارگانه زیر در آن جمع باشد :

   الف ـ ابلاغ یا دستور برای او قابل فهم و درک باشد .

    ب‌ ـ اعتقاد داشته باشد که ابلاغ یا دستور باهدفهای سازمان مغایرت ندارد.

    ج ـ اعتقاد داشته باشد که ابلاغ یا دستور در مجموع با علایق شخصی او سازگاری دارد .

     د ـ از لحاظ جسمی و فکری قادر به اجرای ابلاغ یا دستور باشد .

 

ادامه مطلب   
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ۳:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢٧

پست مدرنیسم(فرانوگرایی)

 
از جمله پارادایم‌های جدید که در پاسخ به کاستی های پارادایم‌های سنتی و نوگرای مدیریت در پاسخگویی به نیازهای فزاینده و در حال تغییر سازمان و جامعه مطرح شده است پارادایم‌ مدیریت فرا نوگرا (پست مدرن) است.
 فرانوگرایی، بیانگر یک نظریه سیستماتیک و جامع نیست و به دریافتها ،تشخیص ها و شناخت‌های متفاوت و به کثرت‌گرایی باور دارد. فرا نوگرایی، محیط سازمان را متلاطم و متغیر می‌داند و در نتیجه با طرح هر گونه نظریه جامع در مورد مدیریت مخالف است و در برابر: برنامه ریزی،سازماندهی،فرماندهی،هماهنگی و کنترل، به ترتیب: به نوآوری، سازماندهی فعال، ترغیب، هم آفرینی و خود-کنترلی، باور دارد.

 

ادامه مطلب   
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ۱۱:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢٢

سازمان مجازی

عصر جدید با سازمانهای پیچیده، پویا و متحول همراه خواهد بود. در این سازمانها، مرزهای سنتی موجود از بین خواهد رفت، فرهنگ های مختلف در هم خواهـند آمیخت و در زیر پای فرهنگهای غنی‌تر ناپدید خواهند شد. بسیاری از مشاغل دوباره طراحی خواهند شد و ورود فناوری اطلاعات تغییراتی در ساختار سازمانها به وجود خواهد آورد.
همچنانکه آلوین تافلر (1990) در دوره چهارم از موج سوم تمدن بشری اشاره کرده، در دهه گذشته تغییرات بسیار شگرفی در ساختار سازمانها پدیدار شده است. در این میان ساختارهایی در حال تشکیل است که پیش از این وجود نداشت. بسیاری از این تحولات و در حقیقت زیربنای اصلی تمامی این تغییرات، گرایش به ایجاد سیستم های یکپارچه رایانه ای است که با معرفی سخت افزارها و نرم افزارها و وسایل ارتباطی پیچیده در سطح دنیا توام است.
در این مقاله به مواردی همچون تعاریف و ویژگیهای مهم سازمانهای مجازی، اداره مجازی و انواع آن، همکاری مجازی، رهبری و نقشهای آن در سازمانهای مجازی اشاره شده است.
مجازی سازی و شرکتهای مجازی مفاهیمی هستند که در عصراطلاعات و پس از ظهور پیشرفتهای شگرف در صنعت فناوری اطلاعات مطرح گردیدند. امروزه وسایل ارتباطی نظیر ماهواره، کامپیوترهای شخصی، شبکه های کامپیوتری، اینترنت، پست الکترونیکی و... بسترهایی را به وجود آورده اند که صاحبان و مدیران شرکتها (علی الخصوص شرکتهای بزرگ و بین المللی) را مجاب به پراکنده ساختن ادارات وکارمندان خود به مکانهایی دور از اداره مرکزی، کرده است.

ادامه مطلب   
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢۱

چهارمین جشنواره توزیع و پخش در روز های 21 و22 تیر برگزار می شود.

 

چهارمین جشنواره توزیع و پخش شامل کنفرانس، نمایشگاه و مراسم تندیس دیموند در روزهای 21 و 22 تیر برگزار می شود.

محمد هادی دبیر اجرایی این مراسم در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: چهارمین جشنواره توزیع و پخش به عنوان گسترده ترین گردهمایی اقتصادی بازرگانی، تولیدی و توزیع و پخش کشور بوده و با حضور مسئولان دولتی مدیران سازمان و نهادها و طیف گسترده شرکت کنندگان برگزار می شود.

وی ادامه داد: افتتاحیه رسمی و تقدیر از برگزیدگان روز سه شنبه 21 تیر در تالار بزرگ کشور برگزار می شود.

محمد هادی افزود: از مهمترین محورهای اصلی این کنفرانس می توان به جایگاه نظام توزیع و پخش در اسناد ملی، وضعیت زیربناها و پشتیبانی و چالش های اساسی نظام توزیع و پخش، تجارت الکترونیکی و ایران کد و ترویج نام و نشان تجاری و بسته بندی اشاره کرد.

هادی اضافه کرد: در این کنفرانس مفتح معاون وزیر بازرگانی به عنوان ریاست حضور داشته و از مهمترین افراد حاضر در شورای سیاست گذاری می توان از محبیان به عنوان ریاست شورای سیاستگذاری، خاوری رئیس شورای هماهنگی مدیران عامل بانک های دولتی، روغنی معاون وزیر صنایع، فرزین معاون وزیر اقتصاد، فراهانی رئیس شورای اصناف کشور و جمعی دیگر از مسئولان عالی رتبه کشور اشاره کرد.

وی تصریح کرد: این مراسم به بررسی وضعیت توزیع و پخش و راهکارهای بهبود آن از دو منظر تجربی و علمی پرداخته و سعی در تشویق و ترغیب دانشجویان و دانش پژوهان برای تحقیقات دارد.

دبیر اجرایی چهارمین جشنواره توزیع و پخش اظهار داشت: ضمن برگزاری کنفرانس نمایشگاه توزیع و پخش به منظور برآورده کردن قسمتی از نیازهای ضروری این بخش و مراسم تندیس دیموند با هدف ارتقای توزیع و پخش کالا و خدمات در جامعه برگزار می شود.موسسه آموزش عالی آزاد بهار،مانند سالهای گذشته از حامیان این کنفرانس می باشد.و خانم دکتر جواهر دشتی در زمینه کانالهای پخش از طرف موسسه بهار در این کنفرانس سخنرانی خواهند کرد.

  
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ٤:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢۱

عوامل تعیین­کننده ساختار(بخش اول:استراتژی)

 

استراتژی

پیتر دراکر : ساختار وسیله­ای است برای حصول اهداف بلندمدت و کوتاه­مدت سازمان. از این رو هر نوع بحث و بررسی پیرامون ساختار باید با اهداف و استراتژی آغاز گردد.

استراتژی چیست ؟

فرایند تعیین اهداف بنیادی بلندمدت، اتخاذ شیوه کار و تخصیص منبع لازم برای رسیدن به اهداف

  اهداف به نتایج نهائی برمی­گردد.

  استراتژی هم به نتایج نهائی و هم وسایل نیل آنها اشاره دارد.

دو نظریه در مورد استراتژی :

 1. حالت طرح­ریزی ( Planning mode ) این نظریه استراتژی را به عنوان طرح یا یک رشته رهنمودهایی واضح و روشن که از قبل تدوین شده، توجیه و تشریح می­کند براین اساس، مدیران مقصدی که می­خواهند به آن برسند مشخص کرده در راستای رسیدن به آن یک طرح اصولی و ساختارمند تدوین می­کند.
 2. حالت تکاملی ( Evolutionary ) براساس این نظریه، استراتژی الزاماً طرحی اصولی و سنجیده نیست، بلکه در طی زمان به عنوان یک الگو در جریان تصمیمات مهم ظهور پیدا می­کند. ( شرکت­های بازرگانی از این حالت تبعیت   می­کنند)

      مزیت اصلی روش دوم، در توانایی آن به منظور انطباق با استراتژی­های ایستا و پویا است.

      آثار فرایندهای پردازش درون سازمان، محیط و عوامل دیگر بر روی ساختار از طریق استراتژی صورت  می­پذیرد.

 

 

ادامه مطلب   
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٩

حیطه نظارت

حیطه نظارت:تعداد نفراتی که از یک مدیر دستور می گیرند و به او گزارش می دهند.

عوامل تعیین کننده حیطة نظارت

1- ویژگیهای شخصی

از میان ویژگیهای فردی مدیر، دو مورد تأثیر بیشتری بر حیطه نظارت وی دارند:

«چگونگی نگرش» و «میزان توانایی و لیاقت» وی.

همچنین وجود کارکنان لایق و توانمند استفاده از حیطة نظارت گسترده­تری را امکانپذیر می سازد.

2- عوامل شغلی

ماهیت وظایف شغلی مدیر، اثر حایز اهمیتی بر تعیین حیطة نظارت مناسب برای وی دارد.

عواملی نظیر «اهمیت نسبی مشاغل کارکنان تحت سرپرستی» و «میزان نیاز آنان به مشورت با مدیران مافوق» بر اندازة حیطه نظارت تأثیر می­گذارند.

هر چه میزان «تنوع وظایف شغلی کارکنان» کمتر باشد، می توان حیطه نظارت مدیر را افزایش داد. «درجه تشابه وظایف کارکنان تحت امر» و «میزان استاندارد بودن کار آنان» نیز از عوامل مؤثر بر تعیین حیطة نظارت محسوب می­شوند.

 

ادامه مطلب   
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ٢:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٩

روندهای جدید در سازماندهی

 

1-  کوتاه ساختن «خط فرمان»- حذف سطوح مدیریتی غیر ضروری

2-  کاهش وحدت فرماندهی- بدین معنی که با استفاده از تیمهای ترکیبی و گروههای ضربت، ساختارهای افقی­تر به کار گرفته می شوند.

3-  گسترش حیطة کنترل و نظارت- در نتیجه «خط فرمان» آنها کوتاهتر می­شود و «اهتمام به توانمندسازی کارکنان» اولویت بیشتری می یابد و هر مدیر موظف می شود تا مسؤولیت رسیدگی به کار تعداد بیشتری از کارکنان را- که به نظارت کمتری نیاز دارند بر عهده بگیرد.

4-  افزایش تفویض اختیار و توانمند سازی کارکنان

5-  افزایش عدم تمرکز همراه با کنترل متمرکز- در عین حال که توانمند سازی و عوامل مربوط به آن، به افزایش عدم تمرکز در سازمانها می انجامد، پیشرفت در فن­آوری اطلاعات و سیستمهای مدیریت امکان حفظ کنترل متمرکز را افزایش می­دهد.

6-  کاهش بخشها و واحدهای ستادی

منبع:مبانی مدیریت-دکترعلیرضا رضائیان

 

 

  
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ۱:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٩

صف و ستاد Line and staff

 

 وظایف و کارهای واحدهای صفی به طور مستقیم با اهداف سازمان سر و کار درند. یعنی انجام وظایف صفی به طور مستقیم به تحقق اهداف سازمان کمک می­کند در حالی که واحدهای ستادی به طور غیر مستقیم، از طریق کمک به انجام وظایف صفی، در تحقق اهداف سازمان مؤثرند.

واحدهای ستادی به دو دلیل در سازمان مورد توجه قرار می گیرند:

1- توسعه یافتن سازمان و مطرح شدن نیاز به بخشهای پشتیبانی برای حمایت از بخشهای عملیاتی

2-  افزایش پیچیدگی در فراگردها، جریان کارها، روشها و عناصر سازمانی، بویژه افزایش پیچیدگی فنی و فن­آوری

مزایای استفاده از واحدهای تخصصی به صورت ستادی، عبارتند از:

1-  صرفه­جویی ناشی از تمرکز فعالیتهای خدماتی در واحدهای تخصصی ویژه

2-   ارتقاء سطح مهارت کارکنان متخصص برای ارائه خدمات تخصصی مورد نظر

معایب استفاده از واحدهای تخصصی ستادی عبارتند از:

1-  دست یافتن به کارایی به قیمت از دست دادن اقتدار منطقی مورد نیاز در واحدهای صفی

2-  ایجاد امکان سوء استفاده از قدرت در واحدهای ستادی (برای کنترل غیر ضروری واحدهای صفی)

3  افزایش احتمال بروز اختلال در روند ارائه خدمات ستادی به واحدهای صفی

 

 

ادامه مطلب   
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ۱:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٩

اثر بخشی سازمانی

 

اهمیت اثر بخشی سازمانی

پاسخ تئوری سازمان به این سؤال که چه چیزی یک سازمان را اثر بخش می­سازد؟ این است که ساختار صحیح، سازمان را اثر بخش می کند.

روشی که ما به وسیله آن افراد و مشاغل را با هم ترکیب کرده و قوانین و روابط حاکم بین آنها را تعریف می کنیم، عامل مهمی در موفقیت یا عدم موفقیت سازمانها محسوب  می شود. سازمانها محسوب می شود.

تئوری سازمان به عنوان یک رشته، نوعی از ساختار سازمانی که اثر بخشی را موجب شده و یا اینکه آنرا بهبود می دهد تبیین می کند.

در جستجوی یک تعریف

اثر بخشی به عنوان میزان یا حدی که یک سازمان به اهدافش محقق می سازد، تعریف شده بود. که این هدف بقاء است.

حتی هدف بقاء که تقریباَُُ همگی به مهم بودن آن اتفاق نظر دارنددر شرایطی ممکن است به عنوان ضابطه اثر بخشی از اعتبار بیفتد .

ادامه مطلب   
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ۱:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٩

نگرش سیستمی (The system theory)

    تعریف سیستم : سیستم عبارت است از مجموعه ای از عناصر که با یکدیگر تعامل داشته باشند بر هم تاثیر گذاشته و از یکدیگر  تاثیر پذیرفته وجهت رسیدن به یک هدف مشخص تلاش می کنند .

          عناصر اصلی سیستمهای باز :

          1-داده

          2-فرایند

          3-ستاده

›          4-بازخورد

ویژگی های نظریه عمومی سیستم ها :

           به هم پیوستگی و وابستگی اجزاء ، ویژگی ها و رخدادها و مانند آن .

           کل گرایی 

            هدف جویی

            ورودی ها وخروجی ها

            تبدیل

            تفکیک و جداسازی

            سلسله مراتب

             ویژگی دورانی

             اصل آنتروپی ( Entropy )

             اصل هم پایانی (  Equifinality)

             اصل هم نیروزایی / هم افزایی ( synergy) :

          وضعیت ثابت و تعادل پویا /( Balance between maintainer and adaptive activities )

           تطبیق با محیط و انعطاف پذیری ( مروین گدوالدر – نظریه دوام نهایی ) :

        « دوام وبقای سیستم به قدرت انعطاف و انطباق آن با محیط بستگی دارد »

ادامه مطلب   
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ٥:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱۸

ابعاد ساختار سازمانی

 

ابعاد  یا عناصر ساختار سازمانی : اجزاء سه­گانه­ای که برای سازمانی بکار می­گیریم : 1 – پیچیدگی  2 – رسمیت  3 – تمرکز هستند.

تمرکز : نسبت مشاغلی که متصدیان آنها را در تصمیم­گیری مشارکت نموده و تعداد حوزه هایی که اینها در آن مشارکت

 می­کنند. میزانی از اطلاعات که بین سطوح سازمان پخش شده و همچنین مشارکت افراد در برنامه­ریزی

پیچیدگی : به تعداد متخصصین و فعالیت­های حرفه­ای و همچنین طول دوره آموزش حرفه­ای کارکنان اشاره دارد.

رسمیت : حدی که نقش کارکنان با توسل به اسناد و مدارک رسمی تعریف می­شود.

ادامه مطلب   
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ٤:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱۸

مبانی ساختار سازمانی

سازمان چیست؟

سازمان پدیده­ای اجتماعی به شمار می آید که به طور آگاهانه هماهنگ شده و دارای حدود و ثغور نسبتاً مشخصی بوده و برای تحقق هدف یا اهدافی، براساس یک سلسله مبانی دائمی فعالیت می کند.

ساختار سازمان چیست؟

ساختار سازمانی تصریح می کند که وظایف، چگونه تخصیص داده شوند، چه شخصی به چه کسی گزارش دهد و سازوکارهای هماهنگی رسمی و همچنین الگوهای تعاملی سازمانی که باید رعایت شوند کدامند؟

ما ساختار را به عنوان یکی از اجزاء سازمان، که از عنصر پیچیدگی، رسمیت و تمرکز تشکیل شده، تعریف می کنیم.

ادامه مطلب   
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ٤:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱۸

مدیریت دانش(سازماندهی بر مبنای دانش)

 ابعاد یا عناصر ساختار سازمانی پیچیدگی،رسمیت وتمرکز می باشد.ولی وقتی سازماندهی بر مبنای دانش مطرح باشد،ابعاد ساختار تغییر پیدا می کند.

ابعاد ساختار به شکل سنتی:پیچیدگی،رسمیت و تمرکز

ابعاد ساختار برای سازمانهای دانش محور:روابط مبتنی بر اعتماد،روابط عاطفی فراگیروروابط تعاملی بیرونی

نگاه دانش محور

دانش محور بودن، بیش از آنکه یک واقعیت سازمانی باشد، یک دیدگاه مدیریتی است. هر سازمانی را میتوان با این نگاه بررسی و مدیریت کرد.

همه سازمانها به نحوی دانش تولید میکنند و یا از دانش موجود استفاده می کنند

 

ادامه مطلب   
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ۳:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱۸

مری پارکر فالت ( Mary parker Follett )

آیا مری پارکر فالت را می شناسید؟
Mary Parker Follett
 
مری پارکر فالت: (1868-1933)
 به اعتقاد پیتر دراکر مری پارکر فالت درخشان ترین ستاره در آسمان مدیریت است. دیدگاه های او در مورد روابط انسانی و قانون موقعیت سرمنشاء مکتب روابط انسانی و دیدگاه اقتضائی در مدیریت بوده است. به همین جهت کتابی با عنوان "مری پارکر فالت پیشگوی مدیریت" از طرف دانشگاه هاروارد به چاپ رسیده است.
فالت را به عنوان پیامبر مدیریت می نامند نکته کانونی نظریات او این بود اگر چنانچه افراد را در مالکیت سازمان سهیم نماییم در آنها احساس تعهد ومسئولیت جمعی ایجاد می شود
 این مباحث امروز تحت عناوین نظیر اخلاق در مدیریت و مسئولیت اجتماعی سازمان پیگیری می شود او معتقد بود که هدف عمده مدیریت باید دست یافتن به وحدت و یکپارچگی باشد.
جالب است که او نظریاتش را در سال 1898مطرح کرد. یعنی قبل از نظریه های کلاسیک ونئوکلاسیک.وحتی قبل از تیلور و فایول. اما سالیان دراز مباحثی که او مطرح کرد مورد توجه قرار نگرفت. شاید به این خاطر که در آن دوران تازه مدیریت علمی وکارایی مورد توجه قرار گرفته بود وبعد از چند دهه و با تغییر پارادایم حاکم بر مدیریت بود که افکار او مورد توجه و استفاده قرار گرفت.
علاوه بر سهامدار شدن کارکنان و مباحثی که در مورد اخلاق مدیریت و مسئولیت های اجتماعی مطرح کرد او قانونی به نام «قانون موقعیت »ارائه کرد
 بر مبنای قانون موقعیت : « هیچ فردی نمی توان به فرد دیگری دستور دهد ، مگراینکه هردو موقعیت را درک کنند ودستور را ناشی ازآن بدانند »
«  مسلماً با اعمال قانون موقعیت درسازمان ، مدیر در بر انگیختن افراد به حداکثر تلاش مشکلات کمتری خواهد داشت »
  
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ۱٢:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱۸

اندرو گرو

اندرو گرو رهبر شرکت «اینتل» در ۲ سپتامبر ۱۹۳۶ در شهر بوداپست مجارستان متولد شده است. تولد او در مجارستان میتوانست برای او یک سرنوشت بد را رقم بزند. او از همان ابتدا مجبور بود خودش را با واقعیت ها تطبیق دهد. در سال ۱۹۴۴ نازی ها به مجارستان حمله کردند,در همین سال کمونیست ها وارد کشور شدند.
 
گرو از کمونیستها متنفر بود. در سال ۱۹۵۶,هنگامیکه انقلاب مجارستان موجب شد مرز این کشور با اتریش برای مدت محدودی باز شود، گرو با یک تصمیم فوری و پیش بینی نشده مواجه شد. او هرگز خارج از مجارستان را تجربه نکرده بود. او مجبور بود خانواده اش را ترک کند و شاید هرگز آنها را دوباره نمی دید. فرصت شیرجه زدن در ناشناخته ها به هر انسانی داده می شود و برای اندی نیز پیش آمده بود. در سال ۱۹۵۶ تنها با داشتن ۲۰ دلار با توجه به نابسامانی اوضاع کشورش آنجا را به سمت نیویورک ترک کرد.

او در ۷ جون ۱۹۵۷ وارد امریکا شد درست روزی که مجله تایمز عکس یک جنگجوی آزادیخواه مجارستانی را روی جلد مجله اش به عنوان «مرد سال» چاپ کرده بود. سه سال بعد با درآمدی که از راه کارگری در رستوران‌ها به دست آورده بود، در رشته شیمی فارغ‌التحصیل شد. با تلاش و پشتکار کم‌نظیر سه سال بعد یعنی ۱۹۶۳ از دانشگاه برکلی دکترای خود را دریافت کرد. پایان‌نامه دکترای او در زمینه نیمه‌هادی‌ها هنوز جزو بهترین کتاب‌های فنی در این زمینه است. این در حالی است که به هنگام مهاجرت به آمریکا هیچ زبان ا نگلیسی نمی‌دانست اما اشتیاق فراوان به یادگیری و علاقه به خلق کالاهای با ارزش پایدار در وجود او نهفته بود.

بلافاصله در شرکت faichild semiconductor مشغول به کار شد. دکتر گرو در دهه ی ۱۹۶۰ همکاری های بسیار ارزنده ای در زمینه مدارات مجتمع (semiconductor) انجام داد . اولین تحقیقاتش به ساخت فلز اکسید سیلیکون انجامید.

در جولای سال ۱۹۶۸ برای همکاری با موسسان شرکت «اینتل» یعنی گوردون مور و روبرت نویس به آن شرکت پیوست و به عنوان رئیس بخش تحقیق و توسعه مشغول به کار شد. او در سال ۱۹۷۹ مدیر عامل (CEO) شرکت اینتل شد. در می ۱۹۹۷ مسولیت دیگری را نیز در شرکت اینتل پذیرفت و عضو هیئت مدیره شد. ولی در می ۱۹۹۸ او یک پله به عقب برگشت و سمت مدیر عاملی را رها کرد و هم اکنون او مشاور ارشد شرکت اینتل است.

دکتر گرو بیش از ۴۰ مقاله ی فنی نوشته است و در زمینه ی مدارات مجتمع چندین اختراع دارد. او به مدت ۶ سال در دانشگاه برکلی در زمینه ی مدارات مجتمع(semiconductor device physics ) تدریس کرده است. او همچنان سخنرانی هایی در دانشکده تحصیلات تکمیلی استنفورد دارد. اولین کتاب دکتر به نام Physics and Technology of Semiconductor Devices در بسیاری از دانشگاه های برجسته امریکا تدریس شده است.

اندی گرو تاکنون چند کتاب مدیریتی نوشته و در آن تجربیات کاری و افکار خود را مطرح کرده است. کتاب های او در زمینه مدیریت عبارتند از :

High Output Management – 1983
One-on-One With Andy Grove – 1987
Only the Paranoid Survive – 1996
Strategic Dynamics: Concepts and Cases, coauthored by Robert A Burgelman, –
ادامه مطلب   
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ۱۱:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٦

نقطه چرخش راهبردی

نقطه چرخش راهبردی  Inflection Point
دگرگونی 10 برابر دررقابت
دگرگونی 10 برابردر فن آوری«جانشین ها»
دگرگونی10 برابردرمشتریان
دگرگونی10 برابردرتامین کنندگان
دگرگونی10 برابردرتکمیل کنندگان
دگرگونی10برابردرمقررات
رکود اقتصادی
تغییر پارادایم
باعث قرار گرفتن ما درنقطه چرخش راهبردی می شود.
 
اگر در نقطه چرخش ،نتوانیم کشتی را به ساحل امن برسانیم، به صخره ها برخورد کرده وسرنگون خواهیم شد
نقطه چرخش راهبردی آن هنگامی است که تعادل نیروها ازساختار کهن،روشهای کنونی انجام کارو راههای جاری رقابت،به روندی تازه روی می آورد
نقطه چرخش راهبردی چه هنگامی آشکار می شود؟
 
 
ادامه مطلب   
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٦

کایزن

کایزن ترکیبی دو کلمه ای از یک مفهوم ژاپنی است که تعریف آن تغییر به سمت بهتر شدن یا بهبود مستمر و تدریجی است. در واقع کایزن بر این فلسفه استوار است که برای ایجاد بهبود در سازمان ها لازم نیست به دنبال تغییرات انفجاری یا ناگهانی باشیم ، بلکه هر نوع بهبود یا اصلاح به شرط آنکه پیوسته و مداوم باشد، ارتقای بهره وری را در سازمان ها به ارمغان خواهد آورد.

KAI + ZEN = KAIZEN

بهبود مستمر و تدریجی با بهره گیری از مشارکت کارکنان

در نگاه کایزنی برای تحقق بهبود تدریجی و مستمر در سازمان ها باید سه اقدام اساسی زیر صورت بگیرد :

۱- کلیه فعالیت هایی که هزینه زا هستند ولی ارزشی تولید نمی کنند (Muda ) باید حذف شوند .

۲- فعالیت هایی که به شکلی در جای دیگری به صورت موازی انجام می شوند ( Muri ) با یکدیگر تلفیق شوند.

۳- آن دسته از فعالیت هایی که برای تکمیل و بهبود سطح کیفی خدمات لازمند (Mura ) به فعالیت های سازمان افزوده شوند. این حرکت یا نهضت MU3 اساس اقدامات کارگاه آموزشی گمبا کایزن ( کایزن عملی ) را تشکیل می دهد.

 .

ادامه مطلب   
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٦

اندی گرو (مدیر عامل اینتل)

در 1991 یکی از استادان تحصیلات تکمیلی دانشکده بازرگانی دانشگاه استنفورد، یک مطالعه موردی را در کلاس درس مطرح کرد. مسئله از‌این قرار بود: یک مدیرعامل قرار است در یک گردهمایی مهم صنعتی شرکت کند و باید یکی از سه سخنرانی تعیین‌شده را برای این گردهمایی انتخاب کند: در سخنرانی اول او می‌توانست اعلام کند که شرکتش می‌خواهد یک فناوری کاملاً جدید، جذاب و پیچیده را در محصولاتش به‌کار بگیرد. در سخنرانی دوم می‌توانست تضمین بدهد که شرکتش به‌توسعه و حمایت از فناوری‌های موجودش پایبند خواهد بود، و در سومین سخنرانی می‌توانست هیچ‌کدام از‌این دو مسیر را درپیش نگیرد و تصمیم را به‌عهده <بازار> بگذارد. ریسک مسئله بسیار بالا بود و یک تصمیم اشتباه می‌توانست کل تجارت شرکت را به‌نابودی بکشاند.‌این مدیرعامل باید چه کاری می‌کرد؟‌این سوال فقط یک پرسش درسی نبود. چراکه مدیرعامل‌این مطالعه موردی، همان کسی بود که در جلوی کلاس‌ ایستاده بود. دکتر‌اندرو اس. گرو (‌Andrew S. Grove)، مثل پروفسور‌ایندیانا جونز، برای کارهای مهمش بیشتر با نام <اندی>، مدیرعامل مشهور اینتل، شناخته می‌شود. ولی گرو، بر خلاف‌ ایندی (ایندیانا جونز) با ماجراهای خیالی سینمایی درگیر نبود. هدف او از مطرح کردن ‌این سوال فقط وادار کردن دانشجویان به‌فکر کردن نبود، بلکه خودش هم به‌دنبال جواب بود. تا سخنرانی مهم تنها سه هفته باقی مانده بود و گرو هنوز تصمیمی‌ در‌این‌باره نگرفته بود. او خودش هم جواب را نمی‌دانست.

منبع: فورچون

معمول نیست که یک مدیرعامل جلوی حضار بایستد و بگوید: <من نمی‌دانم چه کار کنم. نظر شما چیست؟> حتی از آن هم غیرمعمول‌تر‌ این است که مدیرعامل به ‌پاسخ‌هایی که می‌شنود گوش دهد و آن‌ها را جدی بگیرد. ولی گرو هیچ‌گاه یک حقیقت را فراموش نکرده است و آن‌این که: اینتل همیشه فقط به‌اندازه یک جواب غلط با سقوط فاصله داشته است؛ و‌این‌که یک ذهن بسته و خودکامه دامی‌است برای سقوط بی‌انتها. ‌

گرو و اینتل امروز دیگر چنان در ذهن ما، کامپیوترهای ما، و حتی فرهنگ ما (عکس گرو تاکنون روی جلد 77 مجله چاپ شده است) رسوخ کرده‌اند که گویی موفقیتشان از پیش مقدر بوده است. در حالی که همه شواهد خلاف‌ این را می‌گویند. چون هرگونه که حساب کنیم، اینتل باید شکست می‌خورد. همان رقابت بی‌رحم بین‌المللی که شرکت‌های تولید لباس، تایر، و تلویزیون را درهم کوبید، باید اینتل را هم نابود می‌کرد. یا‌ این‌که‌ اینتل حداقل باید به ‌سرنوشت ‌سایر سازندگان موفق ‌تراشه، مثل ‌Zilog، دچار می‌شد.

ادامه مطلب   
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ۱٠:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٦

پانل در اولین سمینار انجمن علمی بازازیابی ایران

 

پانل در اولین سمینار انجمن علمی بازاریابی ایران با حضور دکتر احمد روستا ، دکتر عبدالحمید ابراهیمی ، دکتر حسین وظیفه دوست، دکتر رحیم فرضی پور برگزار شد.

روز دوشنبه 12 تیرماه اولین سمینار انجمن علمی بازاریابی در موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی با 7 سخنرانی و یک پانل آغاز و انجام یافت.

پانل با موضوع آسیب شناسی در فروش آغاز به کار کرد و با پاسخگویی به پرسشهای حاضران در ساعت 18 خاتمه پیدا کرد.

  
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٥

تفاوت کشورهای پیشرفته و عقب مانده

 

تفاوت کشورهای پیشرفته و عقب مانده، تفاوت قدمت آنها نیست.

برای مثال کشور مصر بیش از 3000 سال تاریخ مکتوب دارد و عقب مانده است!

اما کشورهای جدیدی مانند کانادا، نیوزیلند، استرالیا که 150 سال پیش وضعیت قابل توجهی نداشتند، اکنون کشورهایی توسعه‌یافته و پیشرفته هستند

تفاوت کشورهای عقب مانده و پیشرفته در میزان منابع طبیعی آنها هم نیست.

ژاپن کشوری است که سرزمین بسیار محدودی دارد که 80 درصد آن کوه‌هایی است که مناسب کشاورزی و دامداری نیست اما دومین اقتصاد قدرتمند جهان پس از آمریکا را دارد. این کشور مانند یک کارخانه پهناور و شناوری می‌باشد که مواد خام را از همه جهان وارد کرده و به صورت محصولات پیشرفته صادر می‌کند.

 

ادامه مطلب   
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ۳:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٥

« فرایند تصمیم گیری با استفاده از مفاهیم نظریه بازی ها »

 

 

 

مقدمه:

در اکتبر سال 1962 جهان در آستانة نبرد هسته ای قرار داشت. اتحاد جماهیر شوروی در حال استقرار موشک های هسته ای در کوبا بود، جایی که تنها 145 کیلومتر با خاک آمریکا فاصله داشت و آمریکایی ها برچیدن فوری این عملیات را تقاضا می کردند. در غیر آن صورت ، آنچه نباید می شد، اتفاق می افتاد.

وجود آن موشک ها تهدیدی بود که کندی ، رئیس جمهور وقت ایالات متحده ، نمی توانست آن را نادیده بگیرد، در عین حال، او می دانست که یک واکنش غلط می تواند به جنگ هسته ای و مرگ میلیون ها نفر منجر شود. بعضی از مشاوران کندی پیشنهاد یک حملة هوایی سنگین می دادند تا چند دوجین موشکی را که شوروی در کوبا به سمت آمریکا نشانه رفته بود، نابود و منهدم کنند. خطر این کار در این بود که احتمالاً شوروی، به جای این که فقط شاهد نابودی کلاهک های هسته ای اش باشد، به حملة هسته ای علیه آمریکا دست بزند. بعضی دیگر پیشنهاد محاصرة دریایی می دادند تا از استقرار موشک های بیشتر در جزیره جلوگیری شود و در ضمن، تقاضای برچیدن قبلی ها هم پا بر جا باشد، اما گروهی از این هراس داشتند که مبادا این اقدام مؤثر نباشد.

به مدت چند روز سرنوشت ساز دو ابر قدرت در حال سبک و سنگین کردن گزینه های خود بودند، در حالی که به خوبی از عواقب گرفتن یک تصمیم غلط آگاه بودند. رئیس جمهور آمریکا محاصرة دریایی را انتخاب کرد و در همان وقت برای حملة هوایی علیه کوبا آماده شد. چند روز بعد، پس از مذاکرات پر تب و تاب پشت پرده، اتحاد جماهیر شوروی موشک هایش را برچید و جهان دوباره نفس راحتی کشید .

بحران موشکی کوبا یکی از نقاط عطف تاریخ قرن بیستم است ، اما در عین حال نمونه ای از مساله ای است که همة ما در زندگی روزمره به دفعات بسیار با آن مواجه می شویم. چگونه وقتی نمی دانیم طرف مقابل چه فکری می کند، بهترین تصمیم را بگیریم ؟

 

ادامه مطلب   
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ۱٢:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٥
تگ ها : تصمیم گیری

IT و عوامل تعیین‌کننده ساختار

 

عوامل تعیین‌کننده ساختار:

    تکنولوژی

    استراتژی

    قدرت

    محیط

    اندازه

اطلاعات و دسترسی به موقع به اطلاعات دقیق در طول تاریخ موجب انجام اقداماتی چشمگیر در محیط های مبهم شده‌است. به طور مثال می‌توان به کامپیوتر رمزشکن انیگما به عنوان اولین کاربردهای تکنولوژی کامپیوتری در جنگ جهانی دوم اشاره‌کرد.

در تجارت نیز اطلاعات دقیق و به موقع، سازمان‌ها را قادر می‌سازد منابع خود را به شکلی کاراتر برنامه‌ریزی، تخصیص، هماهنگ و کنترل کنند.

با توجه به شعار اثبات شده ” اطلاعات قدرت است“ و بر طبق مکتب فکری پردازش اطلاعات، سازمان‌ها وجود دارند تا اطلاعاتی را پردازش کنند که امکان تصمیم‌گیری اثربخش‌تر را برای آن‌ها فراهم‌می‌کند.

اطلاعات مرتبطی که مدیران را قادرمی‌کند در مواجهه با عدم اطمینان و ابهام در کسب و کار که ویژگی قطعی محیط‌های تجاری فعلی است تصمیمات بهتری بگیرند

البریث(Galbraith) با مرتبط کردن متغیر حیاتی عدم اطمینان کاری به پردازش اطلاعات، بیان می‌کند:

” هر چه عدم اطمینان کار بیشتر باشد، میزان اطلاعات مورد نیاز که باید در طول اجرای کار به منظور رسیدن به سطح معینی از عملکرد توسط تصمیم‌گیرندگان پردازش شود، بیشتر می‌شود.“

ادامه مطلب   
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ٥:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٤

هفت افسانه برای مدیریت تغییر

 

مدیریت تغییر وظیفه بسیار دشواری است. در این باره واقعیتی غم انگیز وجود دارد و آن اینکه بیشتر تلاشهای مربوط به اعمال تغییرات بنیادی در ابتدا به شکست می انجامد. علل اصلی این ناکامیها، در این نکته نهفته است که اغلب ، میزان  واقعی مقاومت سازمانی در برابر تغییر به درستی برآورد نمی شود. طرفداران و عاملان تغییر معتقدند که تغییر را می توان مدیریت کرد و این مفروضات منجر به مداخله های نادرستی می شود. اگر پویاییهای تغییر را نمی توان با اطمینان پیش‌بینی و کنترل کرد، پس طرفداران تغییر باید به منظور اداره فرصتهای تغییر، ابتدا به مدیریت خود بپردازند.
لو گرستنر، سندی ویل و جک ولش دوستداران زیادی در دنیای کسب و کار دارند. این افراد مدیران هوشمندی بودنـــد و در ادبیات مدیریت مطالب زیادی درباره آنها دیده می شود. آی بی ام، در سال ۱۹۹۲ متحمل زیانی حدود ۴٫۵ میلیارد دلار شد. تا اینکه گرستنر جهت گیری شرکت را تغییر داد. متدلوژی تحول شرکت جنرال الکتریک نیز سنتی در تغییر سازمانی شد.  از این موفقیتها چنین استنباط می شود که کیمیای تغییر به آسانی به دست می آید
با این حال، واقعیت غم انگیز این است که این موفقیتهای سازمانی در عرصه تغییرات بنیادی، استثنایاتی بیش نیستند و نمی توان آنها را به عنوان یک قانون ثابت در نظر گرفت. اینها فقط سردمداران افسانه تغییر هستند و این افسانه را جاودانه کرده اند که تغییر آسان است و بر اساس نسخه های از قبل پیچیده شده، می توان آن را اِعمال کرد. تجربیات مدیران اجرایی نشان می دهد که این رویکردها برای بیشتر سازمانها جوابگو نیست. چرا؟ به نظر می رسد مجموعه ای از افسانه ها و باورهای دروغین و غلط درباره تغییر وجود دارد که بستر ناکامی برنامه های تغییر را مهیا می سازند. شاید، نیازمند رویکرد جدیدی برای درک تغییر باشیم.

 این مقاله سعی دارد :


 برخی از مفروضات تلویحی و برخی افسانه های تغییر را بیان کند
 تفاوتهای بین تجربیات عملی و افسانه ها را تشریح کند

 

 

 

 

ادامه مطلب   
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ٢:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٤

اولین کنفرانس بین المللی دستاوردهای نوین سیستم های صوتی ،تصویری و تلفن همراه

گردهم‌آیی بزرگان صنعت صوت و تصویر و تلفن همراه ایران
Friday, 30 July 2010 22:41

 

اولین کنفرانس بین‌المللی دستاوردهای نوین صنعت صوت و تصویر و تلفن همراه موسوم به VAMEX 2010، روزهای ۲۵ و ۲۶ شهریور ۸۹ در محل تالار بزرگ وزارت کشور در تهران برگزار می‌شود. قرار است در کنار این همایش، اولین نمایشگاه تخصصی برندهای برتر صنعت صوت و تصویر، و نیز تلفن همراه و لوازم جانبی آن نیز در همین محل برگزار گردد.

برگزارکننده این رویداد اتحادیه صنف فروشندگان دستگاه‌های صوتی، تصویری، و تلفن همراه کشور است که با همکاری بخش‌های دولتی ذیربط و فعالان بزرگ بازار لوازم صوتی و تصویری و موبایل ایران و موسسه آموزش عالی آزاد بهار اقدام به برگزاری این همایش و نمایشگاه تخصصی نموده‌است.

اطلاعات بیشتر را می‌توانید از سایت همایش به آدرس www.vamex.ir دریافت نمایید.

  
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ۱:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٤

هشتمین کنفرانس بین المللی مدیریت استراتژیک در 19 و 20 مهر ماه 1390 برگزار خواهد

هشتمین کنفرانس بین المللی مدیریت استراتژیک در 19 و 20 مهر ماه 1390 برگزار خواهد شد.
هشتمین کنفرانس بین المللی مدیریت استراتژیک در 19 و 20 مهر ماه 1390 برگزار خواهد شد.
با یاری خداوند متعال و پس برگزاری هفتمین دوره کنفرانس بین المللی مدیریت استراتژیک اکنون در آستانه برگزاری هشتمین دوره این گردهمایی بزرگ مدیران کشور قرار داریم. از اینرو از کلیه اساتید، صاحبنظران، کارشناسان و علاقمندان حوزه مدیریت کشور دعوت می گردد تا آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی خود را در قالب مقالات علمی - پژوهشی و یا تجارب و آموزه های مدیریتی از طریق همین وب سایت ارسال و ما را در برگزاری هرچه بهتر این کنفرانس یاری نمایند. برگزارکننده کنفرانس انجمن مدیریت استراتژیک ایران بوده و همچنین "مرکز تخصصی همایشهای نما" مجری این کنفرانس می باشد.
لازم به ذکر می باشد که زمان برگزاری کنفرانس 19 و 20 مهر ماه 1390 و محل آن سالن همایش های بین المللی رازی می باشد.
 
گزارش از سایت انجمن استراتژیک ایران
  
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱۳

ارائه مدلهای ارتقاء مهارتهای مدیریت فروش ؛ 13 تیرماه

 
 
ارائه مدلهای ارتقاء مهارتهای مدیریت فروش ؛ 13 تیرماه
مرکز آموزش بازرگانی با همکاری انجمن علمی بازاریابی ایران سمینار تخصصی ارتقاء مهارتهای مدیریت فروش را برگزار می کند.
راحله هدایتی زاده مدیر روابط عمومی مرکز آموزش بازرگانی در گفتگو با خبرنگار ام بی ای نیوز با بیان این مطلب اظهار داشت: این سمینار با محتوای اصول و مهارت های فروش حرفه ای، مهندسی فروش در عصر آشفتگی بازار ،هوش و استعداد در روانشناسی فروش ، فروش در عرصه بین الملل ، مهندسی فروش و زبان بدن و تحول بنیادین در بازار با حضور اساتید بزرگ بازاریابی کشور برگزار می شود.
وی افزود: در ادامه این سمینار پنل تخصصی با موضوع آسیب شناسی سیستم فروش با حضور عبدالحمید ابراهیمی ، احمد روستا ، حسین وظیفه دوست و رحیم فرضی پور برپا خواهد شد.
این سمینار 13 تیرماه در موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی برگزار می شود و به شرکت کنندگان در این سمینار گواهینامه ای از طرف موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی اعطاء می شود.
  
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ۱٠:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱۳

چگونه یک پارادایم شکل می گیرد؟ (نقد)

چگونه یک پارادایم شکل می گیرد؟



گروهی از دانشمندان 5 میمون را در قفسی قرار دادند. در وسط قفس یک نردبان و بالای نردبان موز گذاشتند.

هر زمانی که میمونی بالای نردبان می‌رفت دانشمندان بر روی سایر میمون‌ها آب سرد می‌پاشیدند.

پس از مدتی، هر وقت که میمونی بالای نردبان می‌رفت سایرین او را کتک می‌زدند.

پس از مدتی دیگر هیچ میمونی علی‌رغم وسوسه‌ای که داشت جرات بالا رفتن از نردبان را به خود نمی‌داد.

دانشمندان تصمیم گرفتند که یکی از میمون‌ها را جایگزین کنند.

اولین کاری که این میمون جدید انجام داد این بود که بالای نردبان برود که بلافاصله توسط سایرین مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

پس از چندبار کتک خوردن میمون جدید با این که نمی‌دانست چرا؟ اما یاد گرفت که بالای نردبان نرود.

میمون دومی جایگزین گردید و همان اتفاق تکرار شد.

سومین میمون هم جایگزین شد و دوباره همان اتفاق (کتک خوردن) تکرار گردید. به همین ترتیب چهارمین و پنجمین میمون نیز عوض شدند.

آن چیزی که باقی مانده بود گروهی متشکل از 5 میمون جدید بود که با اینکه هیچ‌گاه آب سردی بر روی آن‌ها پاشیده نشده بود، میمونی که بالای نردبان می‌رفت را کتک می‌زدند.

اگر امکان داشت که از میمون‌ها بپرسند که چرا میمونی که بالای نردبان می‌رود را کتک می‌زنند شرط خواهیم بست که جواب آن‌ها این خواهد بود :

" من نمی‌دانم، این اتفاقی‌ است که اطرافمان می‌ افتد! "

  
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ٥:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٢

اصول پارادایم

      1- پارادایم های جدید قبل ازاینکه بخواهیم یا نیازبه آنها باشد ظهورپیدا می کنند

     2- کسی که موفق می شود پارادایم شما را تغییردهد فردی بیرونی است

(او کسی است که یا آگاهی کمی نسبت به پارادایم فعلی شما دارد و یا اصلا اگاهی ندارد)                                                                                                 پیشگامان پارادایم :کسانی هستند که زودتر به مرحله A ملحق می شوند وانرژی زیادی صرف می کنند جهت انتقال پارادایم ازفازA بهB  

           ویژگی پیشگامان پارادایم:

           جرات

           قضاوت شهودی (ایمان)    

           وابسته به زمانی طولانی است

     3- همان مسا ئلی که با پارادایم قدیمی قابل حل نبود،اولین مسائلی هستند که  با پارادایم جدید قابل حل خواهندبود.

«مشکلاتی را که ما امروزه رویاروی خود داریم ،نمی توان با همان تفکر زمان پیدایش مشکلات حل کرد»        آلبرت انیشتاین

      4-  پارادایم های قدیمی شما نمی گذارند پارادایم های جدید را ببینید

                                                                                                                                       « در واقع کشف واقعی نه یافتن سرزمین های جدید،بلکه دیدن با چشمانی جدید است»                                     مارسل پروست

                               

 

  
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ٥:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٢

پارادایم

 

پارادایم ها را مجموعه ای از قوانین، مقررات و پیش فرضها بیان کرده اند که مانند یک الگو بایدها و نبایدها را تعیین می کند. توماس کوهن، پارادایم ها را همانند فیلترهایی می داند که داده ها را تصفیه می کنند و افراد تنها آن قسمتی از داده ها را که موافق پارادایم های ذهنی شان است را قبول می کنند. به عبارت دیگر، هرچند ایده ها و افکار جدید با تغییر وضع موجــــود باعث تسهیل در انجام امور می شود ولی مطمئناً تهدیداتی را درپی دارد و اشخــــاصی که آینده را تداوم گذشته تلقی می کنند به مخالفت با این افکــــــار جدید می پردازند و در تائید عمل خود این گونه مطرح می کنند که ایده هایی که ما را تا به اینجا رسانیده اند، برای ادامه راه نیز کافی هستند.

نمونه بارز این موضوع عقاید گالیله در قرن شانزدهم بود. وی معتقد بود که خورشید در مرکز منظومه شمسی قرار داشته و بقیه سیارات به دور آن می چرخند و برای اثبات سخنان خویش رهبران کلیسا را به تماشای چرخش زمین به دور خورشید از بالای برج سن مارکو دعوت کرد. ولی با تمام این تلاشها، گالیله باتوجه به جمود فکری حاکم و عقاید مخالف توفیقی حاصل نکرد. در اینجا موضوع مقاومت در برابر تغییر کماکان به قوت خود باقی است و فرقی نمی کند که قرن شانزدهم باشد یا بیست و یکم و سوال اساسی این است که چه چیزی باعث می شود که ما از پذیرش ایده های جدید عاجز باشیم؟

 

ادامه مطلب   
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ٥:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٢

مدل ADKARروشی برای تغییر

( A (Awareness                آگاهی از نیاز به تحول

 

(D (Desire                         اشتیاق به پشتیبانی و مشارکت در تحول
 
 
 
(K (Knowledge                  دانش چگونگی تحول
 
 
 
(A (Ability                         توانایی به کارگیری مهارت ها و رفتارهای لازم
 
 
 
(R (Reinforcement             تثبیت برای تداوم تحول
  
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ٥:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٢

افراد و وآکنش آنها به تحول

—نوآوران(بدعتگزاران)
—پذیرندگان اولیه
—اکثریت متقدم
—اکثریت متاخر
—بی حال ها

 نو آوران ( بدعت گذاران )

 

—علاقه وافر و وسواس گونه ای نسبت به ایده های جدید دارند .
—اشتیاق به شتاب زدگی ، جرات و ریسک پذیری از وی‍ژگی های آنهاست .
—ابائی ندارند که بدعتی را کامل نکرده سراغ ایده جدید بروند .
—در درون سازمان مورد احترام سایر اعضاء قرار نمی گیرند .
—مراقبت از آنها بسیار مهم است زیرا دروازه بانانی هستند که ایده های خارج ازسازمان را به داخل سازمان هدایت می کنند .

 پذیرندگان اولیه

 

—رهبران ایده ها هستند .
—بخاطرداوری هایشان دربدایع و تصمیمات ، همواره مورد احترام هستند .
—در مقایسه با نوآوران که اغلب ارشد تر از سایر اعضاء هستند فاصله مقامی چندانی با سایر اعضای سازمان ندارند .
—پذیرندگان اولیه با پذیرش ایده جدید ، تردید و بی اطمینانی نسبت به آن ایده را کاهش می دهند.
—از طریق روابط خصوصی و فردی با همتایان خویش ، به ارزشیابی ایده یا ایده ها می پردازند .

 اکثریت متقدم

 

—حدود یک سوم جمعیت یک سازمان را تشکیل می دهند .
—ایده ای جدید را قبل از پذیرش میانگین افراد سازمان می پذیرند .
—تصمیمات خود را با حوصله و دقت می گیرند و تمام جوانب ایده جدید را مورد تحلیل قرار می دهند .
—تحول را با رضایت و آزادانه د رآغوش می گیرند اما هدایت در این عرصه را به ندرت می پذیرند ( رهبران ایده نیستند ).
 

 اکثریت متأخر

 

—زمانی ایده جدید را می پذیرند که اغلب افراد آنرا پذیرفته باشند .
—آنها پرده نشینان هستند یعنی کسانی که کنار می نشینند و هر گاه که عاملین تحول به موفقیت نزدیک می شوند وارد ماجرا شده و به جمع پذیرندگان می پیوندند.
 

 بی حال ها

 

—به هیچ وجه حال و هوای رهبری ندارند .
—نسبتاً منزوی بوده و در روابط شبکه سازی دچار مشکل هستند .
—فقط با کسانی تعامل دارند که متکی به ارزش های سنتی هستند .
—تصمیمات خود را بر مبنای آنچه که قبلاً انجام شده است می گیرند .

آنها به تحول و عاملین تحول مشکوک بوده و در ارتباط با آنها مردد عمل می کنند

  
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ٥:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٢

دامهای تغییر (اعمالی که با تغییر اشتباه گرفته می شود)

 

—تغییری که با واقعیت های استراتژیک هماهنگی و همخوانی ندارد
—تغییر و نوآوری را با«بدعت» اشتباه بگیریم
 
—«جنبیدن یا حرکت کورکورانه»را با «عمل آگاهانه» اشتباه بگیریم
—نفی چیزی یا کسی که باعث تغییر ما شده است
—حرکت به سمت عقب را تغییر ندانیم
—تغییرات را تثبیت نکرده باشیم

 

—تغییرات را از خود شروع نکنیم
—تغییرات ریشه ای نباشد

 

—رهبر درست انتخاب نکردن

«اگر زاغ را رهبر خود نمایی ،به سوی لاشه ها و مردار رهنمون خواهی شد»

 

 

—توهم مقاومت در برابر تغییر

«آنچه خم نمی شود می شکند»

  
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ٥:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٢

تغییرات مدیریتی مهم در قرن 21

 
تغییرات مدیریتی مهم در قرن 21

 

 

از نگاه کریتنر

 از نگاه پیتر دراکر

 
از نگاه گری همل

 

 

از نگاه کریتنر
—جهانی شدن
—محیط گرایی و فرهنگ محوری
—تغییر در کیفیت کالا ها
—بازگشت اخلاقیات
ادامه مطلب   
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ٥:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٢

برسی آماری شرکت کننده گان در دوره mbaدر روزنامه دنیای اقتصاد برگرفته از کتاب mba

آمار سخن می‌گوید

برای پذیرفته‌شدن در دورۀ MBA نیاز به دستورالعملی خاص، رشتۀ کارشناسی خاص، موفقیت‌‌ها و دستاورد‌های ویژه، مقالات یا مصاحبه‌‌های دانشگاهی وجود ندارد؛ یعنی هر کس، با هر پیش‌زمینه‌ای، امکان ورود به این دوره را دارد؛ به‌شرط اینکه خواهان یادگیری و رشد بوده و همچنین اهدافی واقع‌بینانه برای آیندۀ خویش داشته باشد.

 

 

اگر به آمار و ارقامی دقت کنیم که دربارۀ MBA منتشر می‌شود، متوجه می‌شویم که دورة MBA برای یک رشته، سن، شغل یا گروه خاص طراحی نشده است. امروزه، MBA آن‌چنان در رشته‌‌های مختلف دانشگاهی نفوذ کرده که هرکدام از این رشته‌‌ها تبدیل به یکی از گرایش‌های MBA شده است. خوشبختانه نتایج به‌دست‌آمده از برگزاری دوره‌های MBA با گرایش‌های مختلف، برای افرادی از گروه‌های مختلف، چنان موفقیت‌آمیز بوده است که هر روز به تعداد داوطلبان این دوره افزوده می‌شود. در مصاحبه با گروهی از دانش‌آموختگان MBA‌ به این نتیجه رسیدیم که پس از اتمام دوره، ۸۸درصد رضایت شغلی در افراد و ۶۰درصد رضایت در کارفرمایان ایجاد شده است.

آنچه دانش‌آموختگان MBA می‌گویند
یکی از مسائلی که افراد از هنگام ورود به دورۀ MBA به آن فکر می‌کنند این است که این دوره چه ارزشی برایشان ایجاد خواهد کرد. ظاهراً نظر دانش‌آموختگان MBA دربارۀ این دوره، کمکی مؤثر در تصمیم‌گیری شما برای ورود به دورۀ MBA است.
بررسی‌‌ها ما را به این نتیجه رساند که باوجود پیش‌زمینه‌های گوناگون و دانشگاه‌ها و اهداف شغلی مختلف، بیشترِ دانش‌آموختگان MBA معتقدند که این دوره و مدرک آن دارای ارزش بسیاری است. اغلب آنان می‌گویند که دستاوردهای MBA برایشان رضایت‌بخش بوده و اظهار کرده‌اند که بعد از طی دورۀ MBA فرصت‌‌های شغلی بی‌شماری برایشان ایجاد شده و حقوقشان بیش‌ازپیش افزایش یافته است.
سالانه، شورای پذیرش مدیران دانش‌آموخته از هزاران دانش‌آموختۀ MBA نظرسنجی می‌کند و پرسش‌هایی ازاین‌دست از آنان می‌پرسد:
۱. از دورۀ MBA و شغل بعد از این دوره چه انتظارهایی دارید؟
۲. از این دوره چقدر راضی بوده‌اید؟
۳. چه مسیر‌های شغلی برای خود انتخاب کرده‌اید؟

آنچه در ادامه می‌خوانید، براساس اطلاعات گرفته‌شده از ۵۳۰۰ دانش‌آموختۀ MBA در سال ۲۰۰۸ است که در نظرسنجی جهانیِ دانش‌آموختگان MBA شرکت کرده‌اند. این افراد را دانش‌آموختگان دوره‌های MBA تمام‌وقت، پاره‌وقت و اجرایی (EMBA)، از مدارس و مؤسسات سراسر دنیا تشکیل می‌دهند.
دومین منبع ما در این فصل، آمار‌ها و اطلاعاتی است که فایننشال‌تایمز (FT) به‌صورت‌ سالیانه ارائه می‌دهد. منبع سوم نیز جامعۀ آماری ۸۰۰ نفریِ دانش‌آموختگان مؤسسه آموزش‌عالی آزاد بهـار است.

 

 


این جدول گویای این است که حدود ۹۰درصد از شرکت‌کنندگان، از رشته‌‌های غیرمدیریتی هستند و این، نشان‌دهندۀ استقبال دانش‌آموختگان رشته‌های مختلف، از مدیریت MBA است.
اگر رشته‌های مختلف مهندسی، صنایع و علوم‌پایه را در یک گروه قرار دهیم، مجموعاً به ۴۳۵ نفر می‌رسند که بیش از ۵۰ درصدِ داوطلبان را تشکیل می‌دهد. همیشه، استقبال مهندسان از دورۀ MBA فراوان بوده است. همچنین، حدود ۶۰ نفر از شرکت‌کنندگان از گروه‌‌های پزشکی هستند که در جای خود جالب‌توجه است.
مشارکت افرادی با کارشناسی هنر (۲۰ نفر) و حقوق و علوم‌سیاسی (۱۶ نفر) هم جای تأمل و بررسی دارد.

 

ادامه مطلب   
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ٤:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٢

معرفی کتاب‌های MBAدرروزنامه دنیای دنیای اقتصاد

 

معرفی کتاب‌های MBA
MBA ، راهی برای ساختن آینده

« MBA ، راهی برای ساختن آینده»، نوشته دکتر رحیم فرضی پور، عنوان کتابی است که با هدف آشنایی مخاطبان با MBA تالیف شده و درواقع کتابی است در زمینه مدیریت اجرایی و مدیریت کسب و کار.

 

این کتاب حاوی نکات ارزشمندی است در خصوص دستاوردهای گذراندن این دوره برای دانش آموختگان، انواع دوره های MBA واطلاعات جامعی از انواع دوره های مدیریت MBA درایران و جهان.


به اعتقاد مولف کتاب ، MBA مبتنی بر این مفهوم است که بهترین راه پیش بینی آینده ، ساختن آن است؛ در این صورت ما دیگر نیازی به پیش بینی آینده نداریم و دیگران باید آینده‌ای را پیش‌بینی کنند که ما آن را ساخته‌ایم. MBA افراد را از حالت کارمندان حقوق بگیر به سمت کارآفرین هدایت می‌کند. MBA نیاز به تغییر وتوانایی تغییر را به ما آموزش می‌دهد تا در دنیایی که همه چیز آن در حال تغییر است و تغییر نه یک استثناء، بلکه تبدیل به قاعده شده است، بتوانیم به بقای خود ادامه داده و شرایط لازم را برای نوآوری وتوسعه سازمانی فراهم کنیم.
دکتر فرضی پور، با نظارت گروه آموزشی موسسه آموزش عالی آزاد بهار –اولین مرکز تخصصی مدیریت MBA درایران- این کتاب را توسط نشر توفیق دانش منتشر کرده و قیمت آن 5 هزار تومان است.


MBA IN A NUTSHELL
نویسنده کتاب در سال 1986 یک برنامه آموزشی برای بیان کردن چکیده ای از MBA طراحی کرده است.برنامه ارائه شده اساساَ برای استفاده در سمینار های عمومی در سراسر آمریکا و کانادا طراحی شده بود.
1-تاکید این کتاب بر عملی بودن و سود مند بودن بیشتر MBA از تئوری بودن آن است.

 


2- MBA می‌تواند به عنوان یک راهنما در زندگی شما باشد، چه شما به مدرک MBAنیاز داشته باشید و یا نیازی به گرفتن مدرک آن نداشته باشید، به هر حال برای شما سودمند خواهد بود.
3-یک فاکتور روانشناسی مخفی در MBA وجود دارد ، شما به محض خواندن MBA یک زمینه نیرو بخشی که کلیدی از مفاهیم و تکنیک را دارا خواهید بود و شما احساس بهتری در افزایش اعتماد به نفس و توانمندی‌های خودتان در زمینه تجارت جهانی خواهید داشت.
با MBA شما در سطحی از کارایی و توانمندی قرار می‌گیرید که دلیلی برای ترسیدن از هیچ موضوعی و در هیچ شرایطی ندارید!

 

 

  
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ٤:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٢

«MBA راهی برای ساختن آینده» منتشر شد

 

 

23 آذر 1389 ساعت 16:55
کتاب «MBA راهی برای ساختن آینده»، تالیف دکتر «رحیم فرضی پور»، از سوی انتشارات توفیق دانش روانه بازار کتاب شد./
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در بخش درآمد این کتاب آمده است: MBA مخفف عبارت Master of Business Administration به معنی مهارت در مدیریت کسب و کار است؛ اما در اصطلاح، معنای وسیع‌تری دارد و دوره‌ای آموزشی و کاربردی است که مجموعه‌ گسترده‌ای از دانش‌ها و مهارت‌های فردی و سازمانی برای مدیریت سازمان‌ها و پیشبرد کسب و کار را در برمی‌گیرد. این دوره حاوی برنامه‌ای حرفه‌ای برای افرادی است که به کار‌آفرینی،‌کسب و کار، تجارت یا مدیریت مشغولند و هدف آن توانمندسازی هرچه بیشتر افراد برای سمت‌ها و شغل‌های پرمسوولیت، به ویژه شغل‌های مدیریتی است.

این کتاب دارای پنج فصل است، فصل اول که فواید و دستاوردهای MBA را از نگاه دانش‌آموختگان آن و از نگاه کارفرمایانی که از توانایی این دانش‌آموختگان بهره برده‌اند بررسی می‌کند. فصل دوم به بررسی انواع دوره‌های MBA، بررسی شرایط ورود به این دوره‌ها و سرفصل‌هایی می‌پردازد که در آن‌ها ارائه می‌شوند. در فصل سوم با ارائه جدول‌ها و نمودارها سعی شده از طریق گرد‌آوری آمار و اطلاعات از منابع معتبر، چهره دقیقی از چیدمان کسانی  که در دوره‌های MBA شرکت کرده‌اند و اثری که گذراندن این دوره‌ها بر توانایی و نگرش آنان گذاشته است، ارائه شود. همچنین در فصل چهارم تلاش شده اطلاعات و باورهای نادرستی را که درباره MBA‌ به اشتباه در جامعه رایج شده، بیان کرده و واقعیت‌های موجود مطرح شوند و در نهایت در فصل پنجم ترسیم دورنمای آن ترسیم شده است.

همچنین رتبه‌بندی دانشگاه‌های برگزار کننده MBA، MBA کوتاه مدت و آنلاین بخش پایانی این کتاب را تشکیل می‌دهد. 

نگارش کتاب «MBA راهی برای ساختن آینده» که نتیجه یک دهه تلاش و کوشش نویسنده در زمینه اجرای دوره‌های MBA و تدریس در دوره‌های دانشگاهی و مراکز آموزش عالی بوده، سه سال به طول انجامیده است. این کتاب در شمارگان 2000 نسخه و بهای 50000 ریال از سوی انتشارات توفیق دانش منتشر شده است.
کتاب «MBA راهی برای ساختن آینده»، تالیف دکتر «رحیم فرضی پور»، از سوی انتشارات توفیق دانش روانه بازار کتاب شد./
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در بخش درآمد این کتاب آمده است: MBA مخفف عبارت Master of Business Administration به معنی مهارت در مدیریت کسب و کار است؛ اما در اصطلاح، معنای وسیع‌تری دارد و دوره‌ای آموزشی و کاربردی است که مجموعه‌ گسترده‌ای از دانش‌ها و مهارت‌های فردی و سازمانی برای مدیریت سازمان‌ها و پیشبرد کسب و کار را در برمی‌گیرد. این دوره حاوی برنامه‌ای حرفه‌ای برای افرادی است که به کار‌آفرینی،‌کسب و کار، تجارت یا مدیریت مشغولند و هدف آن توانمندسازی هرچه بیشتر افراد برای سمت‌ها و شغل‌های پرمسوولیت، به ویژه شغل‌های مدیریتی است.

این کتاب دارای پنج فصل است، فصل اول که فواید و دستاوردهای MBA را از نگاه دانش‌آموختگان آن و از نگاه کارفرمایانی که از توانایی این دانش‌آموختگان بهره برده‌اند بررسی می‌کند. فصل دوم به بررسی انواع دوره‌های MBA، بررسی شرایط ورود به این دوره‌ها و سرفصل‌هایی می‌پردازد که در آن‌ها ارائه می‌شوند. در فصل سوم با ارائه جدول‌ها و نمودارها سعی شده از طریق گرد‌آوری آمار و اطلاعات از منابع معتبر، چهره دقیقی از چیدمان کسانی  که در دوره‌های MBA شرکت کرده‌اند و اثری که گذراندن این دوره‌ها بر توانایی و نگرش آنان گذاشته است، ارائه شود. همچنین در فصل چهارم تلاش شده اطلاعات و باورهای نادرستی را که درباره MBA‌ به اشتباه در جامعه رایج شده، بیان کرده و واقعیت‌های موجود مطرح شوند و در نهایت در فصل پنجم ترسیم دورنمای آن ترسیم شده است.

همچنین رتبه‌بندی دانشگاه‌های برگزار کننده MBA، MBA کوتاه مدت و آنلاین بخش پایانی این کتاب را تشکیل می‌دهد. 

نگارش کتاب «MBA راهی برای ساختن آینده» که نتیجه یک دهه تلاش و کوشش نویسنده در زمینه اجرای دوره‌های MBA و تدریس در دوره‌های دانشگاهی و مراکز آموزش عالی بوده، سه سال به طول انجامیده است. این کتاب در شمارگان 2000 نسخه و بهای 50000 ریال از سوی انتشارات توفیق دانش منتشر شده است.
  
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ٤:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٢

MBA رشته‌ای درخشان درمیان تمام رشته هاست


در عصر دانایی که هیچ مهارتی در گذر زمان پایدار نمی‌ماند و رمز موفقیت،‌ کسب مستمر دانش است، آشنایی با رویکرد جدیدی از علم مدیریت،‌ خالی از فایده نخواهد بود.
 

وقتی اولین بار با دوره MBA آشنا شدم، تصور می‌کردم که این دوره، مدل مدیریت غربی است و متناسب با شرایط اجتماعی و فرهنگی ما نیست. اما در گذر زمان ،‌ دریافتم که تمام روش‌ها و استراتژی‌هایی که در این دوره معرفی می‌شوند، همان روش‌هایی است که بزرگان کسب و کار کشور خودمان سال‌هاست از آن استفاده می‌کنند. با اینکه می‌دانیم بسیاری از مدل‌های کسب و کار بر مبنای ویژگی‌های فردی و شرایط کسب و کار طراحی می‌شوند، الگوهای رفتاری و اصول مدیریتی نیز وجود دارد که در اغلب مدیران موفق کسب و کار مشترک است . به باور من، این دوره بیان کننده همین الگوهای مشترک مدیریتی است؛ و گرنه چگونه می‌توانست درجای جای جهان به‌وسیله مدیران مورد استفاده قرار گیرد .
به گفته پیتر دراکر، یکی از بزرگان علم مدیریت،‌ در عصر جدید کشورهای توسعه یافته و توسعه نیافته نداریم، کشورغنی و فقیر نداریم،‌ فقط کشورهایی داریم که مدیریت قوی و ضعیف دارند. البته این بدان معنی نیست که منابع اهمیتی ندارند؛ بلکه نشان‌دهنده آن است که مدیریت و استفاده درست از منابع به همان اندازه خود منابع و شاید بیشتر،‌ اهمیت دارد.
علت اینکه امروزه، MBA رشته‌ای درخشان درمیان تمام رشته‌هاست، این است که بازار کسب و کار، هر روز به سمت رقابتی شدن می‌رود، نیز اغلب افرادی که در این بازار درگیرند، دوره کارشناسی خود را گذرانده‌اند و سپس، بدون کسب هیچ‌گونه دانش و مهارت کافی در زمینه تجارت، وارد بازار کسب و کار شده‌اند . این در حالی است که دانشجویان MBA، عرصه پر تکاپوی تجارت و کسب و کار را از ابعاد مختلف و به شیوه‌ای علمی بررسی کرده و دانش و مهارت‌های کسب و کار را از بنیاد، فرا می‌گیرند .
باید به خاطر داشت که اگر MBA فقط یک مدرک بود، امروزه با این وضعیت پیچیده بازارکار، به هیچ عنوان پذیرفته و محبوب نمی‌شد؛ پس، MBA ویژگی‌های دیگری دارد که تا این حد در جهان رواج یافته است. از جمله این ویژگی‌ها این است که کمک می‌کندتا افراد، خود را بامحیط‌های متغیر تطبیق داده و با هر امکاناتی و در هرزمینه‌ای کارایی خود و سازمان را بهبود بخشند.
ارتقای شغل ازطریق کسب مدرک MBA بی‌دلیل نیست؛ زیرا این اصل برای همه کارفرمایان ثابت شده است که دانشجویان MBA ، علاوه بر دانش مدیریتی که کسب می‌کنند، دارای انگیزه، مصمم، متعهد و مشتاق به پیشبرد اهداف کسب و کار و حتی زندگی خود هستند و چنین خواسته بزرگی است که باعث موفقیت آنان می‌شود. در واقع، تلفیق دانش و موفقیت در فراگیران MBA است که آنان را به آینده‌ای روشن، هدایت می‌کند.

  
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ٤:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٢

سمینار تخصصی ارتقای مهارتهای مدیریت فروش (13 تیرماه 1390)

 
 
سمینار تخصصی ارتقای مهارتهای مدیریت فروش (13 تیرماه 1390)

 

 
مرکز آموزش بازرگانی و انجمن علمی بازاریابی ایران، سمینار یک روزه تخصصی ارتقای مهارتهای مدیریت فروش را با حضور استادان بزرگ بازاریابی برگزار می کند.

 

سمینار تخصصی ارتقای مهارتهای مدیریت فروش روز دوشنبه 13 تیر ماه 1390 از ساعت 8:30 تا 17 در موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مارکتینگ نیوز، این سمینار در قالب 7 سخنرانی و یک پنل طراحی و تدوین شده است. سخنرانان این سمینار و موضوعات آن به شرح زیرند:

 

1-  دکتر هرمز مهرانی                   اصول و مهارتهای فروش حرفه ای

2- دکتر وحید ناصحی فر                استراژیهای فروش           

3- دکتر کامبیز حیدرزاده                 مهندسی فروش در عصر آشفتگی بازار

4- پرویز درگی                             هوش و استعداد در روانشناسی فروش

5- دکتر محمود محمدیان               فروش در عرصه بین الملل

6- دکتر حسین وظیفه دوست          مهندسی فروش و زبان بدن

7- دکتر رحیم فرضی پور                تحول بنیادین در بازار

 

آسیب شناسی سیستم فروش  عنوان پنل این سمینار است که با حضور دکتر عبدالحمید ابراهیمی و دکتر احمد روستا برگزار خواهد شد.

دکتر عبدالحمید ابراهیمی ، دبیر علمی این سمینار ، و محمدرضا سعادت، دبیر اجرایی این سمینار را بر عهده دارند.

برای اطلاعات بببیشتر با دبیرخانه سمینار با شماره 8695 تماس بگیرید.

 

  
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ٤:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٢

افسانه ها و واقعیت های mba (نقل از کتاب mbaراهی برای ساختن آینده)

 
افسانۀ دوم: MBA برای کسانی مناسب است که در شرکت های بزرگ کار می کنند.

واقعیت: MBA می تواند به شما در هر سازمانی کمک کند تا به موفقیت دست یابید.

مدیران اجراییِ موفقِ بسیاری، در شرکتهای بزرگ وجود دارند که دانش MBA را آموخته اند؛ اما آنان در سازما نهای غیرانتفاعی ها، بهداشت و درمان، آموزش عالی، نظامی و دولتی نیز کار می کنند. همچنین، بسیاری از اشخاصی که مدرک MBA گرفته اند، جز شروع تجارت خود یا ادارۀ مؤسسۀ خانوادگی کوچکِ خود هدفی نداشته اند.

آمارهای جهانی نیز این واقعیت را تأیید می کنند: ۵۸ درصد از دانش آموختگان رشتۀMBA ، در سال ۲۰۰۶ و درست پیش از فارغ التحصیلی، ارزیابی شدند و گفتند آنان برای کار در سازما نهای با کمتر از هزار کارمند برنامه ریزی کرده اند. یکی از مزایای شگرف MBA چندبُعدی بودن آن است. با داشتن MBA می توانید حرف های را در محیطی وسیع از صنایع و انواع مختلف سازما نها دنبال کنید؛ بنابراین، تجارت چه بزرگ باشد و چه کوچک، شما می توانید در موفقیت و پیشرفت سازمانتان در آن صنعت، کمک کنید.

  
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ٤:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٢

افسانه ها و واقعیت های mba (نقل از کتاب mbaراهی برای ساختن آینده)

 
افسانۀ اول: MBA بهره وری را در همۀ افراد، صد ها برابر، افزایش می دهد.

واقعیت: MBA می تواند در افزایش کارایی و اثربخشیِ افراد مؤثر باشد.

تبلیغ این موضوع که با وارد شدن به دورۀ MBA توانایی و بهره وری شما بی نهایت می شود یا درآمدتان چندین برابر، قطعاً صحیح و علمی نیست؛ زیرا همان گونه که می دانیم، موفقیت هر فردی در هر دوره و کاری بستگی به استعداد، توانایی، علاقه و پشتکار او دارد.

البته، این را هم بگویم که در چندین سال فعالیتم در این زمینه، به عنوان مدرس دور ههای مختلف MBA (کارشناسی ارشد و دورۀ حرفه ای یکساله) هرگز دانش آموخته ای ندیده ام که گذراندن دورۀ مدیریت MBA در افزایش توانایی و تغییر نگرش او تأثیر نگذاشته باشد.

دستکم، تأثیری کلّی بر تمامی دانش آموختگان این رشته ملموس است؛ اما چنان که گفتیم، میزان تأثیر آن بستگی به عوامل دیگری هم دارد.

  
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ٤:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٢

از اثرات دوره mba ایجاد ارتباط و مشارکت در شبکه‌‌های اجتماعی می باشد.

 

 

برقراری ارتباط‌های اجتماعی، در طول دورة MBA، برای ایجاد شبکه‌‌های ارتباطی درزمینة کسب‌وکار بسیار مفید خواهد بود.

 

در بلندمدت، می‌توانید از این روابط برای افزایش موفقیت کسب‌وکار خود در بازار بهره‌مند شوید. شاید کسب مدرک MBA باعث شود که حقوقتان افزایش یابد، در شغل خود ارتقا یابید یا حتی موقعیت شغلی مناسب‌تر و بهتری پیدا کنید؛ اما علاوه بر همة این‌ها، یکی از مزیت‌های شگفت‌آورِ گذراندن دورة MBA این است که شما می‌توانید افراد بسیاری را در این دوره ملاقات کنید، با آنان ارتباط برقرار کنید و شبکة ارتباطی خود را گسترده‌تر سازید. براساس گزارش نشریة فوربس، در بررسی ویژگی‌‌های صد مدیر برتر قرن بیستم، ایجاد ارتباط‌های گسترده و توانایی حفظ و گسترش شبکة ارتباطی، یکی از ویژگی‌‌های اولیة همة این مدیران بوده است. (Forbes.com)

با برقراری ارتباط‌های مؤثر در دورة MBA می‌توانید:
بر تعداد مشتریان خود بیفزایید.
با شریکان آینده ملاقات کنید.
جهانی‌شدن را آغاز کنید.
از کسب‌وکار‌های بین‌المللی، درکی درست به‌دست آورید.
ارتباطات بلندمدت ایجاد کنید.

  
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ٤:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٢

برخی از سخنرانان و اعضای کمیته علمی دومین کنفرانس مدیریت اجرایی که در تاریخ 1تیر

 


 
  
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ٤:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٢

برخی از سخنرانان وکمیته علمی کنفرانس مدیریت دانش


 
عنوان سخنرانی : نقش سرمایه های فکری در سازمانهای دانش بنیان
دکتر حسن یاریگر روش
•  دکترای مدیریت منابع انسانی  
•  عضو هیات علمی کنفرانس بین المللی ICTM
•  مدرس دوره های تخصصی مدیریت دانش
•  مترجم کتابهای 50 فن اصلی مدیریت،مدیریت دانش (ساخت بلوکهای برای موفقیت)، کتاب ایده (جز 100 کتاب برتر دنیا)،کتاب راهبردهای ساده برای مدیران ارشد اجرایی

عنوان سخنرانی : آینده نگاری و سناریوسازی در سازمانهای دانش بنیان
دکتر فرزان مجیدفر
   • دکترای مدیریت تکنولوژی از دانشگاه علامه طباطبایی
   • محقق برتر در حوزه آینده نگاری و سناریوسازی تکنولوژیک و سیستمهای هوشمند
   • مدرس دانشگاه امیرکبیر  


عنوان سخنرانی : مدیریت فرایندهای استراتژیک دانش
دکتر احمد علی بابایی
•  دکترای مهندسی صنایع از دانشگاه تربیت مدرس  
• محقق برتر در Business Process Management Group یکی از برترین گروههای تخصصی در حوزه مدیریت فرایند های کسب و کار(BPM) در جهان – کشور استرالیا (دانشگاه کوئینزلند)
•  مدرس دانشگاه شهید بهشتی

عنوان سخنرانی : سازماندهی بر مبنای مدیریت دانش
دکتر رحیم فرضی پور
   • دکترای مدیریت 
   • عضو مجمع نخبگان ایران  
    مدیر موسسه آموزش عالی آزاد بهار                                                             

عنوان سخنرانی : از مدیریت دانش تا مدیریت دانش
دکتر سعید شهباز مرادی
   • دکترای مدیریت منابع انسانی از دانشگاه تهران
   • رئیس پژوهش و برنامه ریزی استراتژیک منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران 


عنوان کارگاه آموزشی : اندازه‌گیری، ارزیابی و گزارش‌دهی سرمایه‌های دانشی
مهندس جواد عبدالهی
   • فوق لیسانس پژوهش عملیاتی از دانشگاه شهید بهشتی
   • مدرس دانشگاه
   • مشاور و مجری پروژه های مدیریت و تعالی سازمانی
مهندس بهرام صلواتی
   • فوق لیسانس پژوهش عملیاتی از دانشگاه شهید بهشتی
   • پژوهشگر در حوزه مدیریت و سازمان
   • کارشناس ارشد گروه توسعه منابع انسانی (موسسه مطالعات بهروری و منابع انسانی)


عنوان کارگاه آموزشی : مورد کاوی تجربه استقرار و پیاده سازی سیستم مدیریت دانش در شرکت مپنا (توسعه 3)
مهندس حمیدرضا افشاری
   • فوق‌لیسانس مدیریت صنعتی از دانشگاه تهران
   • کارشناس ارشد منابع اطلاعات(CKO) شرکت احداث و توسعه پروژه‌های ویژه مپنا (توسعه 3)
   • دارای مدرک مدیریت پروژه حرفه‌ای از موسسه‌ی مدیریت پروژه آمریکا
مهندس محمد رضا علی پور
   • فوق لیسانس مدیریت آموزشی از دانشگاه علامه طباطبایی
   • مدیر آموزش و مطالعات منابع انسانی شرکت احداث و توسعه پروژه‌های ویژه مپنا (توسعه 3)
   • مدرس و مشاور در حوزه مدیریت
  
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ٤:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٢

گفتگو با اساتید mba در مورد فواید و اثرات دوره mba


 
 

دکتر رضا تهرانی
مدرس مباحث مالی
تاثیر MBA بر روی کسب و کار و پیشرفت شغلی و اجتماعی افراد چیست؟

 

 

 

از آنجایی که در رشته‌های مختلف تحصیلی بر تخصص علمی رشته مربوطه توجه دارند، اما در عمل فارغ‌التحصیلان رشته‌های فنی و غیره در محیط‌های عملیاتی خود، نیاز به مهارت‌های مدیریتی دارند، رشته MBA توانایی و مهارت‌های لازم مدیریتی را برای مدیران فراهم می‌سازد که بتوانند شرایط مناسب‌تری را برای استفاده از تخصص‌های خود ایجاد کنند تا زمینه‌های جدید شغلی و پیشرفت اجتماعی برای آنها فراهم شود.

دکتر محمدبلوریان تهرانی
مدرس مباحث بازاریابی


تاثیر MBA بر کسب و کار و پیشرفت شغلی و اجتماعی افراد چیست؟
بسیاری از مدیران اجرایی ما افرادی هستند که در رشته‌های فنی و مهندسی و یا به عبارت بهتر در رشته‌های غیرعلوم انسانی دارای تحصیلات و تخصص و تجربه هستند. حال آنکه مدیریت کردن فقط در حیطه مسائل فنی و آزمایشگاهی و علوم تجربی نیست و یک مدیر قرن بیست‌ویکم یا یک مدیر عصر ارتباطات و اطلاعات از آنجا که علاوه بر سخت‌افزارها با نرم‌افزارها و قوانین و انسان‌ها و اعصاب و روان او نیز سر و کار دارد باید با طی دوره‌های مدیرساز MBA، توانایی و ظرفیت‌های مدیریتی خود را در زمینه‌های منابع انسانی، مالی، حقوقی، بازرگانی، روان‌شناسی، جامعه‌شناسی،... نیز بارور سازد. علوم‌انسانی مشتمل بر رشته‌های وسیع و متنوعی است که متاسفانه در کشور ما مدعیان بسیار دارد و همه خود را صاحب نظر در مسائل اداری و مدیریتی می‌دانند و حال آنکه باید با طی دوره‌های رسمی MBA یا با مطالعه و تحقیق در این زمینه با این تخصص آشنا شوند. امروزه در نظام‌های مدیریتی کشورهای پیشرفته، طی دوره‌های MBA برای بسیاری از مدیران، گرچه رسما اجباری نیست ولی عملا ضرورت آن احساس شده و دانشجویان فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف غیر علوم انسانی و مدیریتی برای اطمینان از موفقیت خود در جریان شغلی در سطح فوق لیسانس به آن روی می‌آورند و در بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیا، فارغ‌التحصیلان MBA را با سایر دانش‌آموختگان ترجیح می‌دهند.

مهندس محمدرضا شعبانعلی
مدرس مباحث استراتژیک و مذاکره


تاثیر MBA بر کسب و کار و پیشرفت شغلی و اجتماعی افراد چیست؟
دوره‌های MBA، برای تقویت دانش و مهارت کارکنان در کلیه زمینه‌های موردنیاز در مدیریت یک کسب و کار طراحی شده‌اند. طبیعی است شناخت بهتر و علمی‌تر محیط‌های کسب و کار، می‌تواند زمینه‌ساز رشد و پیشرفت شغلی انسان‌ها باشد. از مزایای دیگر دوره‌های MBA، ساختار بخشیدن به فکر و ذهن دانش‌آموختگان است؛ به گونه‌ای که بتوانند دنیای کسب و کار را با نگاهی علمی‌تر مشاهده و تحلیل کنند. از تبعات حضور مدیران و پرسنل باسابقه در دوره‌های آموزشی MBA، ایجاد شبکه‌های ارتباطی و نیز تبادل غیررسمی دانش و تجربه در میان دانشجویان است. در بسیاری از کشورهای دنیا، مهمترین انگیزه مدیران از شرکت در دوره‌های MBA، در کنار بازآموزی دانسته‌ها، بهره‌گیری از منافع این نوع شبکه‌های اجتماعی است.


دکتر امیر اخلاصی
مدرس مباحث بازاریابی


تاثیر MBA بر کسب و کار و پیشرفت شغلی و اجتماعی افراد چیست؟
موفقیت در کسب و کار در همه جای دنیا به عوامل متعددی همچون کیفیت کالا و خدمات ارایه شده، داشتن روابط با ذینفعان اصلی جامعه، میزان حرفه‌ای بودن در کار و غیره بستگی دارد. شرکت در دوره‌های MBA به صورت غیرمستقیم می‌تواند بر موفقیت در کسب و کار تاثیر بگذارد به این صورت که ابتدا بر کیفیت کالا و خ دمات و نیز میزان حرفه‌ای بودن شخص در کسب و کار تاثیر گذاشته و سپس این عوامل منجر به بالا رفتن عملکرد کسب و کار می‌شوند. شرکت در این دوره‌ها می‌تواند کمک شایانی به عوامل تاثیرگذار بر موفقیت بکند؛ اما از منظر پیشرفت شغلی و اجتماعی فرد به نظر می‌رسد در تمام دنیا اهمیت رشته‌های فنی و مهندسی نسبت به رشته‌های مدیریتی و اقتصادی در حال کمرنگ شدن است و شرکت‌های بزرگ دنیا بیشتر در جستجوی نیروهایی هستند که توان تحلیلی بالایی در مسائل مالی و اقتصادی داشته باشند و حل مسائل فنی و مهندسی بیشتر برعهده ماشین، تکنولوژی پیشرفته و عده معدودی از انسان‌های نخبه گذاشته خواهد شد. به همین دلیل و دلایل دیگر MBA به یکی از پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاهی در مقاطع بالای تحصیلی تبدیل شده است و افرادی که دارای این مدرک هستند به نظر می‌رسد دارای فرصت‌های شغلی و موفقیت‌های اجتماعی فراوانی باشند.


خانم فرانک جواهر دشتی
مدرس مباحث تحقیقات بازاریابی و CRM

 



تاثیر MBA بر کسب و کار و پیشرفت شغلی و اجتماعی افراد چیست؟
همانگونه که مشخص است MBA در حقیقت یک گزینه جدید در زمینه مدیریت به وجود آورده است؛ اگر به محتوای آن با فلسفه MBA بنگریم، متوجه می‌شویم که رشته‌ای است که از بین کلیه مطالب مدیریت، مفاهیم اصلی و اساسی را دربرگرفته و در خصوص آن صحبت می‌کند و می‌تواند افرادی را که رشته‌های مدیریتی را نخوانده‌اند، با مباحث اصلی همچون رفتار سازمانی، ساختار، برنامه‌ریزی استراتژیک، تحول، منابع انسانی، برنامه‌ریزی و فروش... آشنا کند. این آشنایی سبب می‌شود که افراد در محیط کارشان بهتر بتوانند قدرت تجزیه و تحلیل پیدا کنند و با مسائل رو به رو شوند. کسانی که دوره MBA را می‌گذرانند دارای توانمندی می‌باشند که برخلاف سایر رشته‌های دیگر تک‌بعدی نبوده و می‌تواند تفکر جهان شمولی را نسبت به مشکلات سازمانی و طراحی برنامه‌هایشان داشته باشند، آنها قادر هستند به علت گذراندن دوره‌هایی که قبلا ذکر گردید، به مسائل با دید سیستمی‌تر نگریسته و قابلیت حل مساله را داشته باشند؛ برگزاری دوره‌ها و سمینارهایی در کنار این درس‌ها آنها را هرچه بیشتر در موفقیت شغلی‌شان کمک می‌نماید

 

 

  
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ٤:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٢

کتاب mbaراهی برای ساختن آینده منتشر شد


 
 راهی برای ساختن آینده منتشر شد

این کتاب با ارائه آمار و اطلاعات از منابع معتبر ،‌چهره‌ای دقیق از ترکیب شرکت کنندگان و تأثیری که این دو بر توانایی و نگرش آنان داشته است به ما نشان می دهد.

به گزارش دانانیوز از روابط عمومی موسسه آموزش عالی آزاد بهار، در این کتاب فواید و دستاوردهای MBA از نگاه دانش آموختگان MBA و از نگاه کارفرمایانی که از توانایی دانش آموختگان MBA بهره برده‌اند مورد بررسی قرار گرفته است و همچنین انواع دوره‌های MBA (‌ تمام وقت – نیمه وقت – یکساله – online و ...) معرفی و به شرایط ورود به این دوره‌ها و سرفصل‌هایی که در دوره MBA ارائه می‌شود اشاره شده است . و در نهایت این کتاب چشم انداز دوره MBA را ترسیم نموده  است .

کتاب MBA  راهی برای ساختن آینده  

نویسنده : دکتر رحیم فرضی پور 
انتشارات توفیق دانش
قیمت : 5000 تومان
قطع وزیری دورنگ 150 صفحه
کتاب برگزیده اولین مجمع جهانی مدیران

  
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ٤:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٢

گزارش روزنامه دنیای اقتصاد ازاولین مجمع جهانی مدیریت mba


دکترفرضی‌پور،مدیرموسسه بهاردراولین مجمع جهانی مدیران MBA
MBA دانش‌کسب وکار در هزاره سوم

MBA مبتنی بر این مفهوم است که بهترین راه پیش بینی آینده ، ساختن آن است؛ در این صورت ما دیگر نیازی به پیش بینی آینده نداریم و دیگران باید آینده‌ای را پیش بینی کنند که ما آن را ساخته‌ایم .

MBA افراد را از حالت کارمندان حقوق بگیر به سمت کارآفرین هدایت می‌کند. MBA نیاز به تغییر وتوانایی تغییر رابه ما آموزش می‌دهد تا در دنیایی که همه چیز آن در حال تغییر است وتغییر نه یک استثناء ، بلکه تبدیل به قاعده شده است، بتوانیم به بقای خود ادامه داده وشرایط لازم را برای نوآوری وتوسعه سازمانی فراهم کنیم. MBA به ما آموزش می‌دهد که همه چیز تغییر می‌یابد، مگر تغییر و درجریان این تغییر، الزاماً نیرومندترین گونه‌ها نیستند که باقی می‌مانند، بلکه کسانی می‌توانند به زندگی ادامه دهند که با تغبیرات محیطی سازگار شوند.
در دوره. MBA ما می آموزیم برای پیشرفت در کار، بیشتر از مهارت‌های فنی، به توانایی کار با دیگران و فنون ارتباط و مذاکره نیاز داریم و نهایتاً به توانایی و مهارت‌هایی برای ساختن آینده نیاز داریم. در این دوره متوجه می شویم: کشف واقعی، نه در یافتن سرزمین‌های جدید، بلکه در دیدن با چشمانی جدید است.
درمطلبی که پیش رو دارید، دکتررحیم فرضی پور، مدرس دانشگاه و مدیر گروه MBA بهار ، نگاه تازه‌ای دارد به این دانش نوپا و جدید در ایران و به بررسی چالش‌های موجود و امکانات رشد و گسترش آن در کشور پرداخته است. این سخنرانی، ماه گذشته در اولین مجمع جهانی مدیران ایراد شده است.

ادامه مطلب   
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ۳:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٢

mba چیست؟

 MBA مخفف عبارت Master of Business Administration به معنی مهارت در مدیریت کسب وکار است؛ اما در اصطلاح، معنای وسیعتری دارد: MBA دوره ای آموزشی و کاربردی است که مجموعه گسترده ای از دانشها و مهارت های فردی و سازمانی را برای مدیریت سازما نها و پیشبرد کسب وکار در بر می گیرد.

دورة MBA شاید شناخته شده ترین دورة تحصیلات تکمیلی در دنیاست. این دوره حاوی برنامه ای حرفه ای برای افرادی است که به کارآفرینی، کسب وکار، تجارت یا مدیریت مشغول اند.هدف اصلی دورة MBA توانمندسازیِ هرچه بیش تر افراد برای سِمت ها و شغلهای پرمسئولیت،به ویژه شغلهای مدیریتی است.متأسفانه، بسیاری بر این باورند که MBA همان «مدیریت بازرگانی » است و برای آموختن سایر رشته های مدیریت، از نوع عمومی یا صنعتی یا سازما نهای غیرانتفاعی، باید به سراغ رشته های دیگرِ مدیریتی رفت. این تصور تا حدی اشتباه است. درحقیقت، MBA توانایی مدیریت در هر مجموعه ای را به مدیران می دهد؛ به گونه ای که این دوره، اثربخشیِ لازم را برای ادارة انواع سازما نها و شرکت ها، ازجمله سازما نهای بازرگانی، اقتصادی، عمومی وغیره، در دانش آموختگان خود ایجاد می کند.

تفکر غلط بعدی دربارة MBA این است که فقط کسی دورة MBA را می گذراند که مدیری در سطح عالی است یا به زودی قرار است در چنین سِمتی گماشته شود. این درست است که دانش آموختة دورة MBA به توانایی های مدیریتی مجهز شده است؛ اما از این توانایی می توان در تمام عرص ههای غیرمدیریتی بهره برد و آشکارا، هر فرد، در هر موقعیتی این امکان را دارد که از مهار تهای خود برای افزایش بهر ه وری کار، بهبود سبک زندگی و تغییر نگر شهای ذهنی خویش استفاده کند. دانش آموختگان MBA نیر وهایی اثرگذار و کارآمد می شوند که در افزایش بهر ه وری سازما نها تأثیر بسزایی می گذارند. افراد در طی این دوره، با تدوین و اجرای استراتژی،مدیریت اثربخش منابع انسانی، فنون ارتباطات و مذاکره، نظریه های مالی و سرمایه گذاری، مباحث رفتار سازمانی، اصول بازاریابی وفروش و همة دانستنی هایی آشنا می شوند که در مدیریت موفقِ مجموعه های انسانی بدان نیاز است.

تحصیل در دورة MBA الزاماً به معنی تغییر شغل یا ادامه دادن مسیر شغلیِ گذشته نیست: گروهی از دانش آموختگان درزمینة کاری قبلیِ خود ادامة کار می دهند؛ با این تفاوت که وسعت دید و بهره وری کاری آنان افزایش چشمگیری یافته است. از طرف دیگر، گروه بیش تری از دانش آموختگان MBA هم وارد فضا های جدید کاری می شوند؛ برای نمونه، شخصی که در رشتة

مهندسی عمران تحصیل کرده و فعالیت کاری خود را در همین زمینه شروع کرده است، پس از آشنایی با مهارت های مدیریتی، می تواند با بهره وری افزون تری فعالیت خود را ادامه دهد یا اینکه مسیر شغلی خود را عوض کند و وارد حوزة کار جدیدی شود. برمبنای پژوهش های انجام گرفته در دانشگاه هارواردودانشگاه کنت بیش از ۵۰درصد از دانش آموختگان MBA شغل خود را عوض می کنند که این، نشان از آن دارد که دورة MBA با تغییر در دانش و بینش افرادوقرار گرفتن آنها در شبکه های اجتماعی جدید باعث تغییر در عملکرد و حتی زمینة فعالیت آنان می شود.

افزون بر این، امروزه می توان گفت دور ه های MBA دامنة ملمو ستری از مهار تهای کاربردی و مفاهیم حرف های را در بر می گیرد و به شرکت کنندگان کمک می کند تا مهار تهای تیمی خود رابهبود بخشند. شناخت بیشترِ این مفاهیم و توسعة این مهار تها می تواند از دلایل رفتار کارکنان سازمانها و شیوة غلبه بر مشکلات پیشِ روی سازمان، درک بسیار بهتری برای مدیران فراهم آورد.

نباید انتظار داشت افرادی که به دورة MBA قدم می گذرانند، حتماً رشتۀ کارشناسی عالی، دستاور دهای تحقیقی، تجربة کاری موفق، موفقیتهای فوق العاده و مقاله ها و مصاحبه های ویژه ای داشته باشند. درواقع، ویژگی اصلی افراد موفق در MBA این است که انگیزة قوی، دانش شخصی، اهداف واقع گرایانة شغلی و عطش سیراب نشدنی به یادگیری و رشد دارند.

اگر شما یکی از چنین افرادی هستید، MBA برای شما بسیار مناسب و کارساز خواهد بود.

  
نویسنده : رحیم فرضی پور ; ساعت ۳:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٢